Kto powinien zainteresować się luteiną?

wzrok Suplementy diety, w których składzie znajduje się luteina można kupić w każdej aptece, ponieważ zaś dostępne są bez recepty przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z nich nie trzeba udawać się do lekarza. Sami producenci wspomnianych suplementów zazwyczaj podkreślają, że luteina przyda się każdemu, jeżeli bowiem nie odczuwamy jeszcze dolegliwości świadczących o zmęczeniu oczu trybem życia, jaki prowadzimy, możemy przyjmować ją w ramach działań profilaktycznych. Warto jednak zastanowić się i nad tym, które grupy osób intensywniej niż inne powinny zastanowić się nad tym, czy nie czas udać się już do apteki.

Tu warto wskazać przede wszystkim na osoby, które życie zawodowe zmusza do spędzania długich godzin przed monitorem komputera. Urzędnicy, pracownicy uczelni, a także uczniowie i studenci często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo męczą swoje oczy postępując w ten sposób, nieco zwodnicze jest zaś i to, że przez dłuższy czas nie odbierają wcale sygnałów świadczących o tym, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Gdy wzrok zaczyna się pogarszać często jest już za późno na zahamowanie niekorzystnych procesów, luteinę warto więc stosować profilaktycznie. O korzystaniu z luteiny w celach profilaktycznych powinny pomyśleć również osoby, które poddają się działaniu promieni słonecznych bez okularów ochronnych zabezpieczających przed nim wrażliwe oczy. Uwaga ta dotyczy przy tym zarówno dziewcząt chętnie odwiedzających solarium, jak i osób, które do przebywania na słońcu zmuszają obowiązki zawodowe. O stosowaniu luteiny warto myśleć i wówczas, gdy nasza praca wymaga przebywania przez wiele godzin w pomieszczeniu, w którym wykorzystywane jest sztuczne oświetlenie. Brak kontaktu oczu ze światłem słonecznym może być dla oczu tak samo zgubny, jak jego nadmiar wiadomo bowiem, że nawet najlepsze sztuczne oświetlenie nie zastąpi naturalnego.

Do tej pory wspominaliśmy przede wszystkim o osobach narażających swoje oczy dlatego, że wymagają tego od nich obowiązki zawodowe. Nie można jednak zapominać o tym, że często nasze działania odbijające się na oczach negatywnie są jak najbardziej świadome. To właśnie dlatego luteina zalecana jest między innymi osobom, które stosują dietę ubogą w wartości odżywcze, a także tym, które nie radzą sobie z uzależnieniem od używek. Warto wspomnieć przy tym, że w grupie tej nie znajdują się wyłącznie palacze (dym nikotynowy zawiera duże ilości wolnych rodników) oraz osoby chętnie sięgające po alkohol, zgubna dla oczu może być bowiem również mocna herbata i pita w zbyt dużych ilościach kawa.

O stosowaniu luteiny w celach zapobiegawczych warto pomyśleć również wówczas, gdy ma się pewne chroniczne problemy ze zdrowiem. Sami okuliści często zalecają ją zatem osobom genetycznie zagrożonym wystąpieniem jaskry lub zaćmy, a także tym pacjentom, którzy zgłaszają problemy z oczami spowodowane alergią. Dla oczu niebezpieczne może być również nadciśnienie tętnicze (zwłaszcza, jeżeli jednym z jego źródeł jest otyłość), a także nieustanny stres, w którym żyje coraz większa grupa Polaków. Coraz częściej luteina zalecana jest zresztą w celach profilaktycznych wszystkim osobom, które ukończyły już czterdziesty rok życia. Ich organizmy coraz gorzej radzą sobie z oddziaływaniem wolnych rolników, a o luteinie wiadomo, że jest znakomitym antyoksydantem.