Złamanie nadgarstka – jak wygląda rehabilitacja

ramię Złamanie nadgarstka to złamanie, które bardzo często jest skutkiem upadku, a także nierzadko dotyka sportowców. Wyróżniamy liczne typy złamań, do których zaliczamy złamanie typu Collesa, Smitha, a także Bennatta. Wszystkie te złamania są skomplikowane i wymagają pełnej rehabilitacji nadgarstka. Bez niej, osoba po złamaniu może nie powrócić już do pełnej sprawności. Jak zatem przebiega rehabilitacja po takim złamaniu?

Po czym rozpoznać złamanie

Złamanie w nadgarstku charakteryzuje się przerwaniem ciągłości kostnej, który występuje na skutek zadziałania odpowiednio dużej siły wewnętrznej i zewnętrznej. Jeśli chodzi o nadgarstek to do złamania dochodzi na skutek upadku na twarde podłoże. Naturalnym ochronnym działaniem człowieka jest wystawienie dłoni, która ma amortyzować upadki. To właśnie tak dochodzi najczęściej do złamań. Kości stawów kończyn górnych nie są przeważnie w stanie przyjąć na siebie tak dużych obciążeń. Następstwa złamań, muszą być w odpowiedni sposób leczone, inaczej nie dojść może do upośledzenia funkcji ręki, a co za tym idzie ograniczenia aktywności zawodowej i rekreacyjnej.

Złamanie nadgarstka najłatwiej rozpoznać po silnym i promieniującym bólu, który pojawia się przy poruszaniu ręką, wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Innym objawem jest zasinienie powstałe od krwiaka, zniekształcenie obrysu nadgarstka, upośledzenie ruchomości nadgarstka, wystąpienie patologicznej ruchomości kości w miejscu złamania . Są to najczęstsze i najbardziej oczywiste symptomy złamania. Czasem bywa tak, że złamanie nie objawia się w tak intensywny i jasny sposób. Po kilkudniowej obserwacji można natomiast stwierdzić, czy obrzęk spowodowany upadkiem się zmniejsza. Jeśli nie, konieczne jest wybranie się do specjalisty.

Złamanie nadgarstka – rehabilitacja

Przy złamaniu nie ma innej opcji, jak usztywnienie całej dłoni, czyli włożenie nadgarstka w gips. Czas unieruchomienia jest kwestią indywidualną, jednak najczęściej jest to kilka tygodni – około sześciu. Poszczególne złamania są leczone zachowawczo o różny sposób. Skomplikowane i trudne złamania wymagać mogą nawet operacji. O ile kilka tygodni z reguły mija szybko, o tyle rehabilitacji to proces żmudny i wygada sporej cierpliwości.

Rehabilitacja powinna zacząć się od razu po zdjęciu opatrunku gipsowego. Najczęściej stosowane zabiegi rehabilitacyjne w przypadku dochodzenia do siebie po złamaniu to:

  • Mobilizacja manualna, czyli przywracanie sprawności i ruchomości nadgarstka, owijanie go specjalną taśmą do ćwiczeń;
  • Masaż poprzeczny ścięgien zginaczy i prostowników palców;
  • Czynne ćwiczenia poprzez wykonywanie samodzielnych ruchów w obrębie nadgarstka ipalców;
  • Krioterapia, magnetoterapia, ciepłolecznictwo;
  • Kinesiotaping – zaklejanie taśmami, które wspomaga i przedłuża w czasie efekty terapii uzyskanej w gabinecie;
  • Ćwiczenia czynne całej kończyny.